Porady
Jak często do stomatologa?
O ile lekarz nie zaleci inaczej to:
- dorośli powinni odwiedzać lekarza dentystę raz na pół roku.
- dzieci powinny odwiedzać gabinet stomatologiczny raz na 3-4 miesiące.
Taka częstotliwość wizyt jest najbardziej optymalna, gdyż pozwala na wczesne wykrycie ewentualnych chorób oraz próchnicy. Lepiej zapobiegać niż leczyć.
Wizyta kontrolna jest bezbolesna, a systematyczne kontrole to gwarancja zdrowia jamy ustnej.
Profilaktyka jamy ustnej u dzieci
- Jeżeli dziecko nie ma jeszcze ząbków, to po każdym karmieniu należy przemywać jamę ustną dziecka gazikiem nasączonym letnią wodą.
- Gdy dziecko skończy 1 rok życia do mycia ząbków używamy szczoteczki odpowiedniej do wieku i wody.
- Kiedy dziecko nauczy się wypluwać pastę, może zacząć używać pasty do zębów z fluorem odpowiedniej do wieku.
- Od szóstego roku życia dziecko może stosować pasty do mycia zębów dla dorosłych (mycie powinno odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej).
Zęby należy myć po każdym posiłku, przynajmniej dwa razy dziennie przez 3 minuty. Po wieczornym myciu zębów nie należy dawać dziecku nic słodkiego do picia! Można podać dziecku np. wodę lub herbatkę bez cukru.
Lakowanie
Około 6 roku życia pojawiają się pierwsze stałe zęby szóstki. Konieczne jest aby zwrócić na nie szczególną uwagę zadbać o nie, najlepiej poprzez lakowanie bruzd.
Zęby stałe należy lakierować preparatami z fluorem przynajmniej raz na kwartał.
Złamany, wybity ząb, co z nim zrobić?
W przypadku wszelkich urazów w obrębie jamy ustnej, w tym przypadku złamanego zęba, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem dentystą w celu wykonania badań oraz podjęcia leczenia.
Jeżeli możliwe jest zachowanie ułamanego fragmentu zęba (lub całego zęba w przypadku wybicia) należy go ze sobą zabrać na wizytę, istnieje możliwość ponownego umieszczenia zęba w zębodole.
Wybity ząb należy przechowywać w roztworze soli fizjologicznej, mleku lub jamie ustnej i natychmiast zgłosić się do lekarza dentysty.
Jak często wymieniać protezę?
Protezę należy wymieniać raz na 5 lat, chyba że wskazania lekarza stanowić będą o częstszej wymianie protezy na nową.
Higiena protez
Protezę powinna być przechowywana w suchym, szczelnym pojemniku. Trzymanie jej w szklance z wodą sprzyja rozwojowi grzybów i bakterii, które trudno potem całkowicie usunąć np. podczas mycia, ponieważ akryl jest tworzywem porowatym.
Protezę należy myć mydłem. Pasta do zębów zawiera substancje ścierne, które powodują, że powierzchnia protezy staje się szorstka, a wówczas szybciej tworzy się na niej osad, np. z kawy, herbaty. Dlatego też nie należy myć protez z użyciem pasty.
Ważne jest aby dbać o higienę jamy ustnej nawet przy bezzębiu. Należy czyścić język specjalną szczoteczką oraz używać płynów do płukania ust lub wody, aby usunąć resztki jedzenia. Można też delikatnie masować dziąsła miękką szczoteczką, aby pobudzić krążenie krwi.
Nie jest wskazane, aby używać na co dzień kremy mocujące do protez. Niekorzystnie wpływają one na błonę śluzową. Można sięgać po nie w szczególnych sytuacjach (np. wystąpienie publiczne, impreza towarzyska), aby czuć się komfortowo.
Pacjenci użytkujący protezy ruchome powinni zgłaszać się na wizyty kontrolne przynajmniej raz w roku.
Jaką wybrać szczoteczkę do mycia zębów?
Szczoteczki do zębów dostępne na rynku mają włosie miękkie i średniej twardości, ustawione w pęczki w kilku rzędach. Właściwy rodzaj szczoteczki do zębów, głównie pod kątem twardości, powinien zalecać lekarz stomatolog, zależnie od stanu zębów i dziąseł. Jeśli jama ustna jest zdrowa, szczoteczka powinna być średnio twarda. Ważny jest również rozmiar główki. Szczoteczka nie powinna być za duża i posiadać cienką i długą szyjkę zapewniającą dostęp do zębów trzonowych. Zazwyczaj polecane są szczoteczki średnie, wielopęczkowe, wykonane z włosia syntetycznego.
Na rynku dostępne są również szczoteczki elektryczne. Są one bardzo proste w użyciu, a stosowanie ich skraca czas czyszczenia zębów w porównaniu ze szczoteczkami tradycyjnymi, usuwają one płytkę nazębną efektywniej niż zwykłe szczoteczki Szczoteczkę wymieniamy co 2-3 miesiące.